top of page

 

 

 

 

 

Ks

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Księga Proroka Ozeasza

 

 

Treścią Księgi Ozeasza jest opis osobistych przeżyć i dzieje małżeństwa z cudzołożną kobietą o imieniu Gomer. Ozeasz jest symbolem Boga, jego żona symbolem Izraela, zrodziła mu troje dzieci o symbolicznych imionach i chociaż nie pozostała mu wierna, odeszła od niego, by dalej cudzołożyć, prorok nadal ją miłuje. wykupuje ją i sprowadza do domu. Bóg pokazuje jak
bardzo kocha swój lud, i jak niewierny jest Izrael. Proroctwo Ozeasza sięga przyszłości. Gomer urodziła dzieci o symbolicznych imionach.

Chrystus, a potem chrześcijaństwo narodziło się z Izraela, tak imię córki Ozeasza 'Nie mój lud' apostoł Paweł odnosi jako spełnienie proroctwa na powstaniu chrześcijaństwa Rzym.9,24-26 Najważniejsze przesłanie proroctwa to: powstanie chrześcijaństwa, ponowne nawrócenie Izraela i miłość Boga do swojego ludu

 

znaczenie symboli Roz.1

Wiersz 2 – Żona proroka jest symbolem Izraela czasów Ozeasza

wiersz 2 – Ozeasz jest symbolem Boga

wiersz 4 - Pierwszy syn Jezreel jest symbolem sądu Bożego

wiersz 5 - Łuk jest symbolem siły, bezpieczeństwa, walki

wiersz 6 – Córka o imieniu Niemiłowana to Izrael czasów Nowego Testamentu od Chrystusa do dzisiaj

wiersz 9 – Niemójlud to symbol chrześcijaństwa

 

znaczenie symboli Roz.2 to czas chrześcijaństwa

znaczenie symboli Roz. to czasy ostateczne

 

 

 

Rozdział 1,1

 

“Słowo Pana, które doszło Ozeasza, syna Beeriego, w czasach Uzjasza, Jotama, Achaza, Hiskiasza, królów judzkich, i w czasach Jeroboama, syna Joasa, króla izraelskiego.”

 

Komentarz

 

Cechę wyróżniającą księgę kanoniczną  jest to że natchniony autor nie ukrywa swego pochodzenia, przedstawia się swoim imieniem i podaje autentyczny czas prorokowania. Ozeasz (755-725) przed Chr. Autor żyje za panowania królów Judzkich: Uzjasza (790-739) Jotama (750-731) Achaza (735-715) Hiskiasza (729-686) oraz podaje jednego króla Izraelskiego Jeroboama II (793-753)

 

Wiersz 2

 

“Początek poselstwa Pana przez Ozeasza. Pan rzekł do Ozeasza: Idź, weź sobie za żonę nierządnicę i miej z nią dzieci z nierządu, gdyż kraj przez nierząd stale odwraca się od Pana.”

 

Komentarz

 

Ozeasz, Jozue, Jezus, nosili to samo hebrajskie imię. Byli oni reprezentantami Boga, ojcami duchowymi narodu, przywódcami duchowymi nad Izraelem. W przypadku Ozeasza reprezentuje on Boga, ponieważ poselstwo odnosi się do całego kraju. Poprzez swój przykład pokazuje jak Bóg miłuje swoją żonę – Izrael. Podobny przykład mamy na kartach ST, kiedy Bóg powiedział do Mojżesza: “Oto ustanawiam cię bogiem dla faraona, a brat twój Aaron będzie twoim prorokiem. 2 Moj.7:1 ty będziesz dla niego jakby Bogiem” 2Moj.3,16

 

 

Wiersz 3-5

 

Oz. 1:3-5

Poszedł więc i pojął Gomerę, córkę Diblaima; a ona poczęła i urodziła mu syna. I rzekł Pan do niego: Daj mu na imię Jezreel, bo już wkrótce pomszczę się za przelew krwi w Jezreelu na domu Jehu i położę kres królestwu domu Izraela. W owym dniu złamię łuk Izraela na równinie Jezreel.

 

 


 

Komentarz

 

Jako pierwszy z Izraela / Gomery, rodzi się chłopiec, pierworodny należy do Pana, jest odbiciem ojca, nie matki, nie podano by uprawiał nierząd, lub odstąpił od Pana, wręcz przeciwnie, chłopiec jest symbolem sądu Boga,  Łuk, jest symbolem siły, bezpieczeństwa narodu Hab.3,8-9  Złamanie łuku to złamanie bezpieczeństwo ludu, jego oporu. Jezreel to dolina w której Midiańczycy rozłożyli się przeciwko Gedeonowi Sędz.6,33 i tam Bóg walczył za Izraela, lecz w przypadku proroctwa Ozeasza jest odwrotnie, Pan walczy w dolinie Jezeel przeciw Izraelowi. Na równinie Jezreel Jehu zabił królów i synów królewskich dokonując tam sądów Bożych.

 

Wiersz 6-7

 

Oz. 1:6-7

“Potem znowu poczęła i urodziła córkę. I rzekł Pan do niego: Daj jej na imię Niemiłowana, bo już nie będę dłużej okazywał miłości domowi Izraela ani im nigdy nie przebaczę. Lecz nad domem Judy zmiłuję się i wybawię ich przez Pana, ich Boga, ale nie wybawię ich za pomocą łuku ani miecza, ani wojny, ani koni, ani jazdy”

 

 

Komentarz

 

Córka jest symbolem Izraela, o tym mówi powyższy tekst, lecz owa córka pochodzi z matki, powiedzieliśmy na początku że to matka była symbolem Izraela, córka pochodzi z matki, więc, tak jak Chrystus pochodził z Izraela, po okresie mesjańskim powstał nowy Izrael, nie może on się utożsamiać z Izraelem z przed Chrystusa, ponieważ przymierze z Izraelem ST trwało aż do śmierci Chrystusa. Od tej pory zaczyna się nowe przymierze, dla chrześcijan, co zatem z Izraelem okresu chrześcijaństwa. To czas określony imieniem Niemiłowana, jak Bóg zapowiedział: “już nie będę dłużej okazywał miłości domowi Izraela” apostoł Paweł napisał o Izraelu ery chrześcijańskiej: “Jeśli bowiem odrzucenie ich jest pojednaniem świata, to czym będzie przyjęcie ich, jeśli nie powstaniem do życia z martwych” “Co do ewangelii są oni nieprzyjaciółmi Bożymi dla waszego dobra” Rzym.11,15.28 Wiersz 7 mówi o wybawieniu, lecz nie siłą, nie za pomocą łuku, wojny, miecza, wybawię ich przez Pana. To wybawienie krwią Chrystusa, odkupienie z grzechów. Jak długo będzie trwało odrzucenie Izraela? Apostoł Paweł mówi “aż poganie w pełni wejdą” trwa to już 2000 lat przyjdzie czas że powróci Izrael do łask.

 

Rozdział 1,8-9 i 2,1

 

A gdy odstawiła od piersi Niemiłowaną, jeszcze raz poczęła i urodziła syna. I rzekł Pan: Daj mu na imię Niemójlud, bo wy nie jesteście moim ludem, a Ja nie jestem waszym Bogiem. A liczba synów Izraela będzie jak piasek morski, którego nie można ani zmierzyć, ani zliczyć. I będzie tak, że zamiast mówić do nich: Wy nie jesteście moim ludem, będzie się do nich mówiło: Synami Boga żywego jesteście.

 

 

Komentarz

 

Niemójlud apostoł Paweł odnosi do chrześcijan nawróconych z byłych pogan. Ci wcześniej nie byli ludem Boga. Rzym. 9:24-26 “Takimi naczyniami jesteśmy i my, których powołał, nie tylko z Żydów, ale i z pogan, Jak też u Ozeasza mówi: Nie mój lud nazwę moim ludem i tę, która nie była umiłowana, nazwę umiłowaną; I będzie tak, że na tym miejscu, gdzie im powiedziano: Nie jesteście ludem moim - nazwani będą synami Boga żywego.” Syn jak poprzednio jest odbiciem ojca, Niemójlud jest synem, dziedzicem, reprezentuje chrześcijaństwo. Pamiętać należy że proroctwa mają podwójne znaczenie, odnoszą się do czasów Ozeasza jak i do czasów przyszłych.

 

Rozdział 2

 

Oz. 2:2

Potem zbiorą się razem synowie Judy i synowie Izraela i ustanowią nad sobą jedną głowę, i wyruszą z kraju, bo będzie wielki dzień Jezreela.

 

 

Komentarz

 

To jest dzień nawrócenia Judy czyli chrześcijaństwa jak i Izraela, ustanowią na sobą głowę, głową kościoła Bożego jest Chrystus, wielki dzień Jezreela to dzień sądu w czasie powrotu Jezusa zarówno Izrael jak i chrześcijaństwo będą mieli jedną głowę nad sobą Jezusa. Nawrócenie Izraela ma miejsce, albo przed samym przyjściem Chrystusa, albo po jego przyjściu. Okres 1000 lecia zacznie się zmartwychwstaniem wiernych Izraelitów z całego okresu Starego Testamentu, oraz zmartwychwstanie wiernych chrześcijan, razem stworzą jeden wielki lud Boży, a głową nad nimi będzie Chrystus. "Wyruszą z kraju" że wyjdą na spotkanie powyższym wydarzeniom "Dzień Jezreela" to czas sądu

 

 

Wiersze 2,4-25

 

Rozdział 2 to czas chrześcijaństwa po ofierze Jezusa  w tym okresie Bóg mówi 2,1  "będzie się do nich mówiło: Synami Boga jesteście" Wiersz 4 mówi: “Oskarżajcie waszą matkę, oskarżajcie, gdyż ona nie jest moją żoną, a ja nie jestem jej mężem” Kiedy Bóg przestał być mężem Izraela? Kiedy Izrael przestał być żoną Boga? Oczywiście w okresie Nowego Testamentu, od śmierci Chrystusa na krzyżu. Pięknym obrazem tego jest porównanie jakie daje apostoł Paweł w Rzym.7,2-5. Kobieta jako Izrael związana jest z mężem swym ślubem, aż do czasu śmierci małżonka, po śmierci męża wolna jest od przepisów przymierza małżeńskiego, każde przymierze oparte jest na przepisach, tym który umarł jako mąż Izraela był Chrystus, na krzyżu, tym samym zakończył ślub z Izraelem ST nie z Izraelem duchowym ale tym który istniał do Chrystusa. Chrystus powołał nowy Izrael od Nowego Przymierza. Wiersz 25 mówi nam że okres ten kończy się wspólnotą, dla Niemiłowanej i Nie-ludu, wówczas Bóg powie: “zmiłuję się nad Niemiłowaną i do Nie-ludu ty jesteś moim ludem”

 

 

Rozdział 3,1-4


 

Potem Pan rzekł do mnie: Idź, pokochaj jeszcze kobietę, która kocha innego i cudzołoży, tak jak Pan miłuje synów Izraela, chociaż oni zwracają się do innych bogów i lubią placki z rodzynkami. Nabyłem ją więc sobie za piętnaście srebrników i za półtora korca jęczmienia

I powiedziałem do niej: Siedź spokojnie u mnie przez wiele dni, nie uprawiaj nierządu i nie oddawaj się innemu mężczyźnie, ja też nie zbliżę się do ciebie! Gdyż synowie Izraela będą przez dłuższy czas bez króla i bez księcia, bez ofiary i bez posągu, bez efodu i bez terafów.

 

 

Komentarz

 

Niech nas nie zmyli kolejność rozdziałów to jest ciąg dalszy poprzedniego rozdziału. Ozeasz wziął ślub z nierządnicą Oz.1,2 teraz jest ona cudzołożnicą, po ślubie dalej dopuszcza się nierządu, zgodnie z prawem Starego Testamentu, powinien stawić ją przed sądem i powinna być ukamienowana,/5Moj.22,21/ Kapłanowi nie wolno było wziąć za żonę nierządnicy ani rozwiedzionej, dzisiaj kapłaństwo przeszło na wszystkich chrześcijan. Dlaczego Bóg nie kazał postąpić Ozeaszowi zgodnie z przepisami zakonu, które sam ustanowił? Ponieważ jak powyżej stwierdziliśmy jesteśmy w okresie Nowego Testamentu, i Bóg opiera się na nowym przymierzu, miłości i przebaczenia, nie na przymierzu 'oko za oko' jaki jest nakaz Ozeasza do cudzołożnej żony: ma w tym czasie nie uprawiać nierządu, ale i On też nie będzie z nią obcował. Wypełnienie tego widzimy w okresie NT kiedy to Izrael od 2000 lat nie uprawia nierządu kultowego, nie czci innych bogów, przestrzega przepisy zakonu Mojżeszowego. A Bóg też nie chce obcować z Izraelem tego okresu, nie spełnia obowiązków małżeńskich. Nie daje żonie tego co jej się należy, przez 2000 lat Izrael nie otrzymał darów Ducha, jak to powiedział Justyn Męczennik do rabina Tryfona, dary proroctwa zostały wam zabrane a dane chrześcijanom. Przez ostatnie 2000 lat w Izraelu nie pojawił się żaden prorok, ostatnim dla nich był Chrystus. Wiersz 4 mówi że w tym czasie synowie Izraela będą bez króla, efodu, czyli bez państwa i bez kapłaństwa, i to się spełniło. Do 1948 roku Izrael nie miał swojego państwa, nie miał ustanowionego króla, czy prezydenta nad sobą. Obecny okres to czas już zakończenia tego proroctwa.

 

Wiersz 5

 

Oz. 3:5

Potem synowie Izraela się nawrócą i znów będą szukać Pana, swojego Boga, i Dawida, swojego króla, i w dniach ostatecznych z bojaźnią zwrócą się do Pana i jego dobroci.

 

 

Komentarz

 

Potem, w dniach ostatecznych  (1948r.) Izrael znowu będzie szukać Pana, swojego Boga, kiedy? W dniach ostatecznych, w których żyjemy. Apostoł Paweł napisał: “Zatwardziałość przyszła na część Izraela aż do czasu, gdy poganie w pełni wejdą” Rzym.11,25 całość Izraela to okres od Jakuba do dzisiaj, część, o której tu mowa, to okres NT, zgodnie z tym tekstem zatwardziałość zostanie odsunięta od owej części Izraela. Jak podaje: Rzym.11,23.31 “Bóg ma moc wszczepić ich ponownie” “stali się nieposłuszni, ażeby i oni teraz miłosierdzia dostąpili”

 

bottom of page